APARATY RUCHOME | PRZEZROCZYSTE NAKŁADKI | APARATY STAŁE
Piękne, zdrowe, proste i białe zęby są marzeniem każdego człowieka, a piękny uśmiech dodaje pewności siebie i zapewnia dobre samopoczucie. Prawidłowo ustawione zęby dają również możliwość utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz wpływają korzystnie na stan przyzębia.
Obecnie współczesna ortodoncja daje nam wiele możliwości leczenia wad zgryzu. W zależności od rodzaju wady oraz wieku pacjenta możemy zastosować różne rozwiązania. W naszym gabinecie plan leczenia ortodontycznego ustalamy indywidualnie po wcześniejszej szczegółowej diagnostyce pacjenta
Aparaty ruchome, które można zdejmować, stosowane są zazwyczaj przy wadach zgryzu u dzieci do 13 roku życia, czyli w okresie występowania zębów mlecznych i wczesnych stałych. Podczas leczenia ortodontycznego wymagają współpracy, gdyż należy je nosić min. 5-6 godz. przed snem i całą noc.
Po tym okresie zazwyczaj do leczenia wad zgryzu stosuje się już aparaty stałe, tym bardziej, że wraz z wiekiem maleje u naszych młodych pacjentów chęć do noszenia aparatów wyjmowanych.
Są to aparaty na stałe przytwierdzone do zębów za pomocą specjalnych klejów ortodontycznych. Działają 24 godziny na dobę i przeznaczone są głównie dla młodzieży oraz osób dorosłych. Zakłada się je na dłuższy okres: od 2 do 3 lat bez możliwości ich zdejmowania. W trakcie wizyt kontrolnych ortodonta dokonuje regulacji aparatu, dzięki której uzyskuje się pożądane efekty leczenia.
Mogą być :
A/ Klasyczne -ligaturowe.
– metalowe
– kosmetyczne – porcelanowe lub szafirowe
B/ Samoligaturujące
– metalowe
– kosmetyczne
Nowoczesną formą aparatów stałych są aparaty samoligaturujące: metalowe i kosmetyczne. Leczenie za pomocą tych aparatów przebiega szybciej, wizyty kontrolne są rzadsze, a utrzymanie higieny łatwiejsze.
Obecnie pacjentom, którzy mają niezbyt duże wady zgryzu możemy zaproponować przezroczyste nakładki tupu Clear Aligner, które są prawie niewidoczne. Stanowią one alternatywę dla leczenia pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą, aby ich aparaty były widoczne.
Miniimplanty stosuje się w wielu różnych sytuacjach jak np:
zamykanie luk po usunięciu zębów ze wskazań ortodontycznych
sprowadzanie do łuków zębowych zębów zatrzymanych (najczęściej kłów)
korygowanie nieprawidłowości w położeniu linii pośrodkowej
w przypadkach dużych braków zębowych
intruzji zębów, tzn. wtłaczania do kości zbyt wydłużonych zębów
prostowanie korzeni zębów nachylonych wzdłuż łuku
Niezależnie od wieku dziecka kiedy niepokoi nas jakaś sytuacja np . nieprawidłowo ustawione zęby, odwrotne ich zachodzenie ( zęby dolne stoją przed górnymi ), ich brak, ssanie palca lub smoczka itd.
Jeśli nie ma ewidentnie niepokojących nas oznak to około 7-8 roku życia wtedy, kiedy dziecko ma wyrżnięte wszystkie zęby mleczne i pierwsze stałe, czyli siekacze górne i dolne oraz szóstki, zgryz powinien zbadać lekarz ortodonta. Jeśli nie ma jeszcze tych zębów to tym bardziej dziecko powinno trafić do ortodonty, gdyż może to świadczyć o istnieniu jakichś zaburzeń. Warto podkreślić, że aby zgłosić się do ortodonty nie należy czekać, aż wyrżną się wszystkie zęby stałe. Wówczas może okazać się, że jest już za późno na prostsze leczenie lub leczenie czynnościowe, które pozwala wpływać lekarzom ortodontom na rysy twarzy.
Obecnie ortodonta ma do dyspozycji różne aparaty ortodontyczne, które pozwalają na leczenie wad zgryzu w każdym wieku, ale odpowiedni czas leczenia ma istotne znaczenie.
Czasami wada zgryzu może być niedostrzegalna. Dlatego warto zgłosić się do lekarza ortodonty wówczas kiedy widzimy, że :
-dziecko oddycha przez usta, ma często otwartą buzię.
-obgryza paznokcie, ołówki, ssie palec, smoczek
-gdy widzimy zaburzenia symetrii twarzy
-zbyt szybko dochodzi do utraty zębów mlecznych (np. usunięte z powodu próchnicy)
-zbyt późne wypadanie zębów mlecznych
-gdy widzimy zęby wysunięte, krzywe, wyrżnięte w niewłaściwym miejscu
-gdy obserwujemy odwrotny nagryz w zakresie zębów przednich, tj. zęby dolne stoją przed górnymi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat leczenia Twojej wady zgryzu umów się na wizytę konsultacyjną w naszym gabinecie ortodontycznym. Doświadczony lekarz ortodonta po badaniu i wykonaniu koniecznych zdjęć : pantomogramu i cefalometrii przygotuje optymalny plan leczenia ortodontycznego dla Ciebie.