PERIODONTOLOGIA

ORTHO-DENT

LECZENIE I PROFILAKTYKA CHORÓB PRZYZĘBIA​

Przyzębie – co to takiego?

Nazwa ta stosowana jest do określenia wszelkich tkanek, które otaczają zęby i stabilizują ich położenie w jamie ustnej. Tkanki te chronią również w dużej mierze zęby przed różnego rodzaju zakażeniami, które mogą nastąpić w wyniku kontaktu z bakteriami.

Periodontologia

Do tkanek przyzębia zalicza się dziąsła, okostną, kość wyrostka zębodołowego, a także ozębną i cement korzeniowy. Prawidłowy stan przyzębia sprzyja utrzymaniu zęba w kości. Z czasem, w sytuacji kiedy dochodzi do chronicznego zapalenia przyzębia może dojść do rozchwiania, a potem utraty zęba.

Dlaczego leczenie przyzębia jest tak ważne?

Przewlekły stan zapalny przyzębia – tkanek otaczających i podtrzymujących zęby prowadzi do powikłań ogólnoustrojowych. Nieleczony może przyczynić się – oprócz utraty zębów – do miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych, rozwoju cukrzycy, przedwczesnych porodów. Ostatnie badania wskazują też na związek zapalenia przyzębia z chorobą Alzheimera .

 

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która obejmuje zarówno leczenie, jak i profilaktykę chorób przyzębia. Duży nacisk kładzie też na prawidłową higienę tkanek otaczających zęby, gdyż właśnie nieprawidłowa higiena jest jedną z najczęstszych przyczyn paradontozy. Także palenie tytoniu, stres, cukrzyca oraz skłonności genetyczne mogą powodować zapalenie tkanek przyzębia. Dla utrzymania prawidłowego stanu przyzębia zaleca się wybieranie szczoteczek z miękkim włosiem i regularne wykonywanie zabiegów higienizacyjnych takich jak np. skaling. Pomocne w utrzymaniu dobrego stanu tkanek przyzębia może być także regularne płukanie jamy ustnej odpowiednimi preparatami, a także stosowanie nici dentystycznych czy szczoteczek do czyszczenia przestrzeni między zębowych.

Obecnie choroba przyzębia, z uwagi na coraz częstsze występowanie, zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych.

Przewlekła choroba przyzębia u większości pacjentów wywołuje prócz miejscowych zmian w postaci rozchwianych zębów również uogólniony stan zapalny w organizmie. 

Masz pytania? Zadzwoń do nas
Call Now Button