PROTETYKA

ORTHO-DENT

PROTEZY | KORONY | MOSTY | IMPLANTY

To dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem warunków zgryzowych i odbudową zębów w sytuacji kiedy dochodzi do ich utraty lub uszkodzenia.

Przyczyn utraty zębów może być wiele m.in. nieodpowiednia higiena, która prowadzi do próchnicy zębów i chorób przyzębia. Nieleczona próchnica, jak również wypadki komunikacyjne czy niektóre choroby ogólne mogą powodować utratę zębów lub ich uszkodzenie. Jednak niezależnie od przyczyny utraty zębów piękny uśmiech można odzyskać.

W naszym gabinecie oferujemy szeroki zakres tego typu usług, które sprawią, że Twój uśmiech stanie się znowu zdrowy i promienny.

Protetyka

Przyczyn utraty zębów może być wiele m.in. nieodpowiednia higiena, która prowadzi do próchnicy zębów i chorób przyzębia. Nieleczona próchnica, jak również wypadki komunikacyjne czy niektóre choroby ogólne mogą powodować utratę zębów lub ich uszkodzenie. Jednak niezależnie od przyczyny utraty zębów piękny uśmiech można odzyskać.

W naszym gabinecie oferujemy szeroki zakres tego typu usług, które sprawią, że Twój uśmiech stanie się znowu zdrowy i promienny.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna oferuje rozwiązania dla pacjentów, którzy utracili własne zęby lub gdy wymagana jest rekonstrukcja bardzo zniszczonych zębów (w tym zębów leczonych endodontycznie) oraz ,gdy pacjentom zależy po prostu na poprawie estetyki na najwyższym poziomie. Zakres zabiegów protetycznych obejmuje uzupełnienia zarówno pojedynczego zęba, jak i kilku zębów, a nawet całości uzębienia. W naszym gabinecie zwracamy szczególną uwagę zarówno na trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność uzupełnień protetycznych, jak i ich dużą estetykę. Dzięki temu pacjent po leczeniu odzyskuje naturalny i piękny uśmiech.

Jakie uzupełnienia protetyczne wykonywane są najczęściej?

Jednym z najlepszych rozwiązań protetyki są uzupełnienia stałe, do których należą korony protetyczne i mosty, a także wkłady koronowe typu inlay/onlay. W naszym gabinecie robimy korony i mosty porcelanowe na podbudowie metalu i tlenku cyrkonu.

Uzupełnienia typu inlay i onlay to świetna alternatywa dla tradycyjnych wypełnień kompozytowych – uzupełniamy nimi rozległe ubytki w zębach bocznych, tj. przedtrzonowcach i trzonowcach.

Takie rozwiązania zapewniają bardzo dokładne odwzorowanie tkanek twardych zęba z uwzględnieniem miejsc stycznych oraz głębokich ubytków poddziąsłowych, gdzie zastosowanie klasycznych wypełnień kompozytowych nie daje oczekiwanych rezultatów trwałości, precyzji i estetyki.

Wykonujemy również licówki porcelanowe i kompozytowe.

Nowoczesnym rozwiązaniem protetyczno-chirurgicznym są implanty zębowe. Jest to rodzaj śruby tytanowej, którą wszczepia się w kość. Na niej mocuje się później, za pomocą łączników, korony porcelanowe lub mosty.

Kiedy sytuacja nie pozwala na wykonanie implantów (warunki anatomiczne) oraz mostów (brak odpowiednich filarów), proponujemy protezy zębowe akrylowe, protezy szkieletowe oraz protezy, które mocuje się za pomocą koron teleskopowych, zatrzasków lub zasuw.

Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i zaplanowania leczenia, dlatego wykonanie prac protetycznych poprzedzone jest konsultacją, podczas której lekarz ocenia warunki do wykonania uzupełnień protetycznych.

Leczenie protetyczne – etapy

Leczenie protetyczne składa się z kilku etapów. Na początku ma miejsce konsultacja protetyczna, podczas której lekarz wykonuje przegląd jamy ustnej, przeprowadza wywiad lekarski i badania diagnostyczne. Aby ocenić stan zębów niekiedy wymagane jest ich oczyszczenie z kamienia i osadu – wykonujemy wtedy zabiegi higienizacji zębów. Jeśli lekarz wykryje jakiekolwiek zmiany próchnicowe, będą musiały one zostać wyleczone przed rozpoczęciem leczenia protetycznego.

Następnie lekarz wykonuje bezbolesny, cyfrowy skan uzębienia lub tradycyjny wycisk. Kolejno ma miejsce planowanie wyglądu nowego uśmiechu, czyli dobór koloru, kształtu i wielkości koron w pracy protetycznej, tak, aby nie odróżniała się niczym od reszty zębów. Lekarz wykonuje także bezbolesny, cyfrowy skan uzębienia lub tradycyjny wycisk. Pacjent może w tym miejscu wnieść swoje uwagi. Kolejnym krokiem jest stworzenie w laboratorium nowego uzupełnienia protetycznego przez technika i oddanie pracy pacjentowi.

Zalety protez zębowych

W naszym gabinecie oferujemy różnego typu protezy zębowe; częściowe i całkowite – wyjmowane z jamy ustnej (inaczej protezy ruchome) oraz stałe – korony i mosty. Pacjenci, którzy decydują się na protezy zębowe, doceniają przede wszystkim odzyskaną, pełną funkcjonalność jamy ustnej, dzięki czemu mogą spożywać prawie wszystkie produkty bez poczucia dyskomfortu.

Kolejną ważną zaletą uzupełnienia braków zębowych jest poprawa estetyki uśmiechu. Niepełne uzębienie jest źródłem kompleksów, zaniżonej samooceny i dyskomfortu w kontaktach z innymi. Pacjent po założeniu protezy odzyskuje utracony komfort psychiczny i lepsze samopoczucie.

Kiedy należy udać się do lekarza protetyka?

Do lekarza tej specjalności najlepiej udać się zaraz po utracie zęba. Braki zębowe należy szybko uzupełniać, ponieważ prowadzą one do rozwoju patologicznych zmian w całej jamie ustnej, np. do wysunięcia zębów przeciwstawnych, przemieszczenia zębów sąsiadujących, a w konsekwencji do zamykania się luki po utraconym zębie i rozwoju wad zgryzu.

Do lekarza należy udać się zarówno po utracie pojedynczego zęba, jak i w przypadku bezzębia. W ofercie mamy uzupełnienia całkowite oraz częściowe, takie jak np. protezy akrylowe. Ponadto istnieje możliwość osadzenia protezy na implantach zębowych.

Masz pytania? Zadzwoń do nas
Call Now Button