STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

W PRZYJAZNEJ ATMOSFERZE I BEZ BÓLU, W TROSCE O MALUCHA​

Dzieci już od najmłodszych lat należy przyzwyczajać do wizyty u stomatologa. Przede wszystkim z wizytą u lekarza nie należy czekać do momentu, w którym pojawią się ubytki bądź ból zęba. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsza wizyta adaptacyjna, podczas której lekarz zbada stan uzębienia u dziecka i pokaże gabinet. Dzięki temu jego lęk przed późniejszą wizytą u stomatologa i w trakcie jej będzie o wiele mniejszy.

Jaki jest zakres działania stomatologa dziecięcego?

Stomatolog dziecięcy Szczecinek

Najczęściej wykonywane są zabiegi związane z zapobieganiem próchnicy i leczeniem zębów mlecznych i stałych. Chodzi tutaj przede wszystkim o naukę prawidłowej higieny jamy ustnej u młodszych dzieci, zabiegi lakowania i lakierowania zębów. W przypadku profilaktyki wad zgryzu często wskazuje się na to, aby maluchy nie trzymały i nie ssały palca, a także nie dostawały na dłuższy czas smoczków uspokajających.

 

Do dentysty warto również zgłosić się kiedy obawy będzie wzbudzać proces ząbkowania u dziecka np. opóźnione lub nieprawidłowe wyrzynanie się zębów. Stomatolog będzie też kontrolował proces wyrzynania się zębów stałych u starszych dzieci, m.in. to, czy wyrastają w prawidłowy sposób. W przypadku wykrycia nieprawidłowości skieruje dziecko w odpowiednim czasie do ortodonty.

Lakowanie zębów jest zabiegiem typowo profilaktycznym. Jego celem jest zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Najbardziej narażone na rozwój tej choroby są pierwsze stałe zęby trzonowe, czyli szóstki, często mylone przez rodziców z zębami mlecznymi, gdyż pojawiają się już w wieku 6 lat. Lakować można wszystkie, najlepiej świeżo wyrżnięte, zęby trzonowe zarówno mleczne jak i stałe ( tu również przedtrzonowce).

 

Zabieg polega na pokrywaniu bruzd zębów specjalnym lakiem, który uniemożliwia odkładanie się płytki nazębnej w bruzdach, jednocześnie umożliwiając dokładniejsze czyszczenie zębów.

Lakierowanie zębów to zabieg polegający na pokryciu szkliwa preparatem zawierającym związki fluoru. Wystarczy cienka warstwa, gdyż fluor jest uwalniany do szkliwa przez kilkanaście godzin po zabiegu. Warstwa fluoru na szkliwie wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą. Zaleca się przeprowadzenie zabiegu raz na pół roku. Jednak osoby ze skłonnością do próchnicy lub noszące aparaty stałe powinny lakierować zęby częściej, co 3-4 mce. Po fluoryzacji zębów nie można jeść przez co najmniej 2-3 godziny, a później nie zaleca się spożywania produktów mlecznych. W dniu lakierowania nie powinno się także myć zębów – do 12 godzin po zabiegu. 

 

Zarówno lakowanie jak i lakierowanie są zabiegami wysoce skutecznymi w profilaktyce próchnicy zębów, a przy tym bezbolesnymi.

 

Prawidłowa profilaktyka

Ważną częścią działalności stomatologa jest także profilaktyka próchnicy i wad zgryzu u dzieci. Chodzi tutaj przede wszystkim o naukę prawidłowej higieny jamy ustnej u młodszych dzieci, zabiegi lakowania i lakierowania zębów. W przypadku profilaktyki wad zgryzu często wskazuje się na to, aby maluchy nie trzymały i nie ssały palców, a także nie dostawały na dłuższy czas smoczków uspokajających.

Masz pytania? Zadzwoń do nas
Call Now Button