PROFESJONALNE ZABIEGI WYBIELAJĄCE ZĘBY
Piękne, białe zęby to marzenie wielu osób. Niestety nie każdy posiada „hollywoodzki uśmiech”, ale można to łatwo zmienić – wystarczy skorzystać z zabiegu wybielania zębów w naszym gabinecie.
Czym wybielić zęby i czym różni się wybielanie u dentysty od wybielania zębów w domu?
Wybielanie zębów jest to zabieg
prowadzący do zmniejszenia ilości przebarwień występujących w
strukturze zębów. Wpływ na powstawanie przebarwień ma wiele
czynników. Najczęstszymi przyczynami występowania przebarwień
zębów są:
picie kawy i herbaty,
palenie papierosów,
picie wina,
niewłaściwa higiena jamy ustnej
Czasami przyczyną mogą być :
urazy zębów powodujące obumarcie miazgi
niektóre choroby ogólne
przebyte leczenie kanałowe
wrodzone, polekowe przebarwienia zębów oraz białe plamy
Wybielanie zębów polega na stosowaniu specjalnych preparatów na
szkliwo zębów w celu zmiany ich odcienia. Są to zabiegi
nieinwazyjne, nienaruszające wewnętrznych struktur zęba.
Do metod wybielania zębów zaliczamy:
zabiegi w gabinetach stomatologicznych,
zabiegi przy użyciu indywidualnych nakładek na zęby, wykonane w gabinecie stomatologicznym, a kontynuowane samodzielnie w domu,
zabiegi wykonywane specjalnymi preparatami dostępnymi w drogeriach i aptekach, takimi jak pasty czy płyny.
Proces wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym polega na aplikacji na zęby specjalnego środka( nadtlenku wodoru lub nadtlenku mocznika). Pod wpływem światła (diodowego, halogenowego lub plazmowego) zachodzi reakcja chemiczna, której efektem jest wybielenie zębów. Należy pamiętać jednak, że są to związki wykazujące bardzo dużą reaktywność i mogące wywołać wiele niekorzystnych skutków ubocznych, dlatego zabieg wybielania zębów z wykorzystaniem tych substancji przeprowadzany może być wyłącznie przez lekarza stomatologa lub pod jego nadzorem.
Warto zaznaczyć, że wybielanie w gabinecie stomatologicznym pozwala na uzyskanie pożądanego efektu w dość krótkim czasie. W trakcie jednej wizyty zabieg można powtarzać od 2 do 3 razy. Natomiast całość procesu wybielania zamyka się średnio w 1-2 wizytach.
Zabieg polega na regularnej aplikacji na zęby środka wybielającego przy użyciu specjalnej szyny (nakładki), którą stosuje się na noc. Satysfakcjonujące efekty pojawią się już po 5-8 dniach regularnego stosowania.
Wybielanie zębów to jeden ze sposobów na osiągnięcie pięknego uśmiechu. Duży wybór metod wybielania zębów pozwala na uzyskanie zadowalających efektów w dość krótkim czasie. Dobór metody wybielania oraz czas jej trwania powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, gdyż każda z metod ma swoje zalety i wady, dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze stomatologiem, który zbada stan uzębienia i oceni czy zabieg wybielania może zostać u nas przeprowadzony.
Jednym z najczęstszym przeciwwskazań do wykonania zabiegu wybielania zębów jest próchnica zębów, odsłonięte szyjki, paradontoza, nadwrażliwość zębów czy stan zapalny dziąseł (jeśli żel wybielający przeniknie w głąb zęba – np. przez ubytek próchnicowy, nieszczelne wypełnienie – może wywołać silny ból i nasilić nadwrażliwość). Wybielania nie zaleca się także u kobiet w ciąży i karmiących oraz u pacjentów uczulonych na substancje zawarte w środkach wybielających, jak również u pacjentów noszących stałe aparaty ortodontyczne. Zabieg nie jest również przeprowadzany u osób poniżej 16 roku życia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat leczenia wybielania zębów umów się na wizytę konsultacyjną w naszym gabinecie ortodontycznym.