Aparat stały – czy boli, w jakim wieku założyć?

Aparat stały – czy boli, w jakim wieku założyć?

Czy aparat stały można założyć w każdym wieku?

Tak. Współczesna ortodoncja umożliwia leczenie ortodontyczne wad zgryzu w każdym wieku. Oczywiście leczenie wad zgryzu w wieku rozwojowym u dzieci i młodzieży jest łatwiejsze i bardziej efektywne. Umożliwia nie tylko prostowanie zębów, ale poprawia również, w niektórych przypadkach, rysy twarzy. Zastosowanie nowoczesnych aparatów stałych cienko i grubołukowych, przezroczystych nakładek i mikroimplantów ortodontycznych pozwala leczyć wady zgryzu w każdym wieku.

Czy zakładanie aparatu stałego jest bolesne?

Nie. Przed założeniem aparatu ortodonta bada pacjenta, zbiera wywiad, wykonuje wyciski, z których odlewany jest model i wykonuje zdjęcia : pantomogram i cefalometrię. Na ich podstawie przygotowuje indywidualny dla każdego pacjenta plan leczenia ortodontycznego, który przedstawia na kolejnej wizycie. Następnie zakłada aparat: na każdy ząb, po jego oczyszczeniu i wytrawieniu, nakładany jest zamek z klejem i to wszystko utwardzane jest światłem. Na zęby szóste, po wcześniejszej separacji, zakładane są najczęściej pierścienie lub tubki. Następnie do zamków i pierścieni wprowadzany jest drut, który przytwierdza się ligaturkami. Siła, którą generuje drut sprawia, że zęby się prostują. Przez pierwsze kilka dni po założeniu aparatu zęby wykazują tkliwość podczas jedzenia, która po paru dniach mija.


Czy w trakcie noszenia aparatu można leczyć zęby?

Oczywiście, że można, a nawet trzeba. Leczenie ortodontyczne trwa z reguły kilka lat i w tym czasie zęby musza być pod ścisłą kontrolą stomatologa. Najlepiej jeśli wizyty odbywają się co 1/2 roku jeśli nie ma innych zaleceń. Należy dodać, że sam aparat nie powoduje próchnicy zębów, ale utrudnia higienę jamy ustnej i mycie zębów. Pacjenci często obawiają się, że po zdjęciu aparatu, pod zamkami będą ubytki próchnicowe. Nie ma takiej możliwości. Ewentualne ubytki i odwapnienia mogą pojawić się wokół zamków, a nie pod nimi. Można temu zapobiegać poprzez dokładne szczotkowanie zębów, stosownie płynów do płukania ust oraz stosowanie zabiegów profilaktycznych takich jak lakierowanie zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button